Osaka Furo Court
Osaka Furo Court - White / 36 is nabesteld en wordt verzonden zodra het weer op voorraad is.
Kon pick-up beschikbaarheid niet laden
Koop dit product in onze winkels
Koop dit product in onze winkels
Planet of Sports (Eindhoven) - Op Voorraad
Bruba Sport (Etten-Leur) - Niet Beschikbaar
Wilkin Sports (Tilburg) - Niet Beschikbaar
Van Helvoort Sport (Vught) - Niet Beschikbaar
Austria Sport (Amsterdam) - Niet Beschikbaar
Osaka Furo Court
Osaka Furo Court är en unisex-bansko som har utvecklats för padel och andra racketsporter där snabba riktningsbyten är avgörande. Denna modell fokuserar på en kombination av stabilitet, lätt konstruktion och grepp. Osaka Furo Court är inte en tung, komfortinriktad sko, utan en teknisk modell som är avsedd att stödja smidighet och kontroll under intensiva bollväxlingar.
Skon har en slitstark yttersula i gummi med ett mönster som passar för konstgräs- och padelbanor. Ovandelen består av ventilerande mesh med förstärkande överdrag för extra stöd vid sidorörelser. Mellansulan består av EVA-dämpningsmaterial som absorberar stötar utan att den direkta spelkänslan går förlorad.
Vem passar Osaka Furo Court för?
Osaka Furo Court passar spelare som värdesätter hastighet och kontroll. Spelare som gör många korta, explosiva rörelser och prioriterar smidighet får ut mest av denna modell.
Om du framför allt söker maximal mjukhet och extra komfort vid långa träningspass finns det modeller med mer dämpning att välja mellan.
Hur sitter Osaka Furo Court på foten?
Osaka Furo Court har i allmänhet normal storlek, vilket innebär att du normalt kan välja din vanliga storlek. Passformen är medelstor och sitter bra runt mellanfoten och hälen, vilket ger en stabil känsla vid snabba sidorörelser.
Modellen är avsedd för en medelbred fot.
Har Osaka Furo Court extra dämpning?
Osaka Furo Court har en medelhög dämpningsnivå.
EVA-mellansulan ger tillräcklig stötdämpning för både vanlig och intensiv användning, men tyngdpunkten ligger på balansen mellan komfort och direkt markkänsla. Skon känns responsiv utan att bli överdrivet mjuk.
Stabilitet och grepp hos Osaka Furo Court
Stabiliteten stöds av förstärkningar i ovandelen och en stabil hälkonstruktion. Yttersulan i gummi ger bra grepp på padel- och konstgräsbanor och är utformad för att vara slitstark vid intensiv användning.
Sammanfattningsvis är Osaka Furo Court en smidig, stabil och tekniskt konstruerad banasko med medelhög dämpning, lämplig för spelare som prioriterar hastighet och kontroll framför maximal mjukhet.
-
Merk
-
Collectie
-
Geslacht
Leveranstider
- Beställningar som görs på vardagar före kl. 22.00 skickas samma dag.
- Beställningar som görs efter kl. 22.00 behandlas nästa arbetsdag.
Vi strävar efter en leveranstid på 1–3 arbetsdagar. För beställningar i Nederländerna sker leveransen via våra fraktpartner DHL eller PostNL, och för Belgien via BPost. De gör sitt yttersta för att leverera din beställning så snabbt som möjligt.
Fraktkostnader
- Beställningar under 75 €: 4,95 € för leverans i Nederländerna och Belgien.
- Beställningar på 75 € eller mer: gratis frakt.
När du har slutfört din beställning får du ett e-postmeddelande med en Track & Trace-kod, med vilken du enkelt kan spåra ditt paket fram till leveransen.
Internationella leveranser
Ja, det går bra! Justpadel levererar över hela världen. Fraktkostnaderna och leveranstiderna för internationella leveranser varierar beroende på land och visas tydligt i kassan.
Returer
Har du beställt något som inte helt uppfyller dina förväntningar, eller vill du byta eller returnera en produkt? Ingen fara!
Du kan meddela att du vill returnera produkten inom 14 dagar efter att du har mottagit din beställning. Efter att du har meddelat detta har du ytterligare 14 dagar på dig att faktiskt skicka tillbaka produkten.
Se till att produkterna är oanvända, oskadade och i originalförpackningen. Spara alltid kvittot på returfrakten tills vi har behandlat din retur.





