Babolat Jet Premura 2 Junior | Sko | Justpadel.com - Justpadel.com

Babolat Jet Premura 2 Junior

€3995 €7495
Størrelse

Køb dit bat i vores butikker

Bruba Sport (Etten-Leur) - Ikke tilgængelig

Wilkin Sports (Tilburg) - Ikke tilgængelig

Van Helvoort Sport (Vught) - Ikke tilgængelig

Planet of Sports (Eindhoven) - Ikke tilgængelig

Austria Sport (Amsterdam) - Ikke tilgængelig

Babolat Jet Premura 2 Junior

Babolat Jet Premura 2 Junior er en let og dynamisk padelsko til unge spillere, der ønsker at bevæge sig hurtigt og smidigt på banen. Denne model er baseret på Premura-serien til voksne og fokuserer på hastighed, greb og fleksibilitet. Babolat Jet Premura 2 Junior er hverken en tung eller ekstremt blød sko, men en sporty juniormodel med en direkte og stabil base.

Skoen er udstyret med en Michelin-gummisål med et padelspecifikt mønster, der sikrer greb og kontrolleret glidning på kunstgræsbaner. I forfoden er der indbygget ekstra fleksibilitet for et naturligt afsæt ved hurtige bevægelser. Mellemsålen indeholder EVA-dæmpning til stødabsorbering ved anslag. Overdelen består af åndbart mesh med syntetiske forstærkninger for ekstra holdbarhed og støtte.

Hvem er Babolat Jet Premura 2 Junior velegnet til?

Babolat Jet Premura 2 Junior er velegnet til unge padelspillere, der spiller aktivt og dynamisk. Børn, der bevæger sig hurtigt frem mod nettet og udfører mange sideværtsbevægelser, drager fordel af denne skos lette og stabile karakter.

For børn, der især har brug for ekstra blødhed eller er følsomme over for stød mod hælen, kan en model med mere støddæmpning være mere behagelig.

Hvordan er pasformen på Babolat Jet Premura 2 Junior?

Pasformen er sporty og tætsiddende, men tilpasset børnefoden. Skoen sidder godt omkring midtfoden og hælen for ekstra stabilitet under hurtige bevægelser.

Skoen har normal længde. Hvis du er i tvivl mellem to størrelser, kan det være en god idé at vælge en halv størrelse større for at give lidt plads til vækst.

Har Babolat Jet Premura 2 Junior ekstra støddæmpning?

Babolat Jet Premura 2 Junior har et middelstort støddæmpningsniveau.

EVA-mellemsålen giver tilstrækkelig stødabsorbering til træning og kampe, men modellen er først og fremmest let og responsiv. Dæmpningen er støttende, men ikke særligt blød.

Ved følsomme hæle:
Denne model tilbyder grundlæggende beskyttelse, men er ikke specifikt udviklet som en komfortsko med ekstra hælstøtte.

Stabilitet og greb

Kombinationen af en stabil hælkonstruktion og forstærkninger i overdelen sikrer god støtte ved sideværts belastning. Michelin-ydersålen giver pålideligt greb og høj slidstyrke ved intensiv brug.

  • Mærke
    Babolat
  • Kollektion
    2025
  • Alder
    Juniorer
  • Køn
    Juniorer
Babolat Jet Premura 2 Junior -
Babolat

Babolat Jet Premura 2 Junior

€3995 €7495

Babolat Jet Premura 2 Junior

Babolat Jet Premura 2 Junior er en let og dynamisk padelsko til unge spillere, der ønsker at bevæge sig hurtigt og smidigt på banen. Denne model er baseret på Premura-serien til voksne og fokuserer på hastighed, greb og fleksibilitet. Babolat Jet Premura 2 Junior er hverken en tung eller ekstremt blød sko, men en sporty juniormodel med en direkte og stabil base.

Skoen er udstyret med en Michelin-gummisål med et padelspecifikt mønster, der sikrer greb og kontrolleret glidning på kunstgræsbaner. I forfoden er der indbygget ekstra fleksibilitet for et naturligt afsæt ved hurtige bevægelser. Mellemsålen indeholder EVA-dæmpning til stødabsorbering ved anslag. Overdelen består af åndbart mesh med syntetiske forstærkninger for ekstra holdbarhed og støtte.

Hvem er Babolat Jet Premura 2 Junior velegnet til?

Babolat Jet Premura 2 Junior er velegnet til unge padelspillere, der spiller aktivt og dynamisk. Børn, der bevæger sig hurtigt frem mod nettet og udfører mange sideværtsbevægelser, drager fordel af denne skos lette og stabile karakter.

For børn, der især har brug for ekstra blødhed eller er følsomme over for stød mod hælen, kan en model med mere støddæmpning være mere behagelig.

Hvordan er pasformen på Babolat Jet Premura 2 Junior?

Pasformen er sporty og tætsiddende, men tilpasset børnefoden. Skoen sidder godt omkring midtfoden og hælen for ekstra stabilitet under hurtige bevægelser.

Skoen har normal længde. Hvis du er i tvivl mellem to størrelser, kan det være en god idé at vælge en halv størrelse større for at give lidt plads til vækst.

Har Babolat Jet Premura 2 Junior ekstra støddæmpning?

Babolat Jet Premura 2 Junior har et middelstort støddæmpningsniveau.

EVA-mellemsålen giver tilstrækkelig stødabsorbering til træning og kampe, men modellen er først og fremmest let og responsiv. Dæmpningen er støttende, men ikke særligt blød.

Ved følsomme hæle:
Denne model tilbyder grundlæggende beskyttelse, men er ikke specifikt udviklet som en komfortsko med ekstra hælstøtte.

Stabilitet og greb

Kombinationen af en stabil hælkonstruktion og forstærkninger i overdelen sikrer god støtte ved sideværts belastning. Michelin-ydersålen giver pålideligt greb og høj slidstyrke ved intensiv brug.

Størrelse

  • 36
  • 36 1/2
  • 37
  • 38
  • 38 1/2
  • 39
  • 40
Vis produkt